Hoppa till huvudmenyn Hoppa till innehåll

Förtydligande kring upphandlingen av kommunikationsoperatör 

Aktuellt

Stångåstaden har nyligen upphandlat en ny kommunikationsoperatör till vårt fibernät. Telia vann upphandlingen och vi håller på för fullt med konverteringen och övergången. Den senaste tiden har det spridits flera felaktiga uppgifter kopplat till upphandlingen. För att du som hyresgäst ska få korrekt och saklig information vill vi här förklara hur upphandlingen gått till, varför vi gör detta och vad det innebär för dig.

Stångåstaden är skyldiga att upphandla

Stångåstaden är ett offentligt ägt bostadsbolag och omfattas av Lagen om offentlig upphandling (LOU). Det innebär att vi måste genomföra upphandlingar när vi anlitar leverantörer för större tjänster – även kommunikationsoperatörer. 

Att avstå från en upphandling skulle vara ett brott mot lagen. Den nya upphandlingen är därför inte ett val, utan en juridisk skyldighet, precis som den föregående upphandlingen för nio år sedan. 

Näthyra – inte en dold avgift

Vissa aktörer har använt begreppet kickback i debatten. Det är missvisande och kan uppfattas som att något inte går rätt till – men så är det inte. 

  • Näthyran är en ersättning som kommunikationsoperatören betalar till fastighetsägaren för att använda fibernätet. Den täcker kostnader för investering, drift och underhåll av nätet. Näthyran är ingenting nytt utan finns redan idag.  
  • Att kalla denna hyra för kickback är att felaktigt antyda att det finns någonting skumt och att det förekommer oegentligheter. Det gör det inte.

Vi hyr ut ett nät som vi själva har byggt och investerat stora pengar i. Det är naturligt att det finns en ersättning för detta. Det går att likna vid när vi bygger en fastighet och tar ut en hyra när vi hyr ut bostaden. 

Sekretess – inte beslutad av oss

Det har förekommit kritik mot att delar av upphandlingsunderlaget är sekretessbelagda. Vi vill vara tydliga: 

  • Det är inte Stångåstaden som valt att sekretessbelägga informationen, det är anbudsgivarna. 
  • Enligt lagen har alla anbudsgivare rätt att begära sekretess. I det här fallet har samtliga anbudsgivare valt att sekretessbelägga kommersiellt känsliga uppgifter – inte Stångåstaden. Vi skulle gärna ge full insyn i alla delar. 

Flera parametrar påverkar slutpriset

En låg näthyra garanterar tyvärr inte låga slutpriser för internettjänster. 

  • Internettjänsternas priser har varierat även under de senaste nio åren, trots att vår näthyra varit oförändrad under hela perioden. 
  • Ökningen av näthyran i det nya avtalet är inte flera hundra kronor i månaden per lägenhet. Skillnaden mellan högsta och lägsta offererade näthyra per lägenhet i upphandlingen är mindre än 50 kr per månad.
  • Det är alltså inte näthyran i sig som styr slutpriset till dig som kund – det påverkas också av tjänsteleverantörernas egen prissättning och övriga kostnadsökningar. 

Vi värnar om valfrihet

Du som hyresgäst har precis som tidigare möjlighet att: 

  • Välja mellan flera olika tjänsteleverantörer i det öppna fibernätet. 
  • Använda andra tekniker som bredband via kabel-tv-nätet, eftersom vi valt att behålla två infrastrukturer för att öka konkurrensen. 

Olika åsikter – men fakta ska vara korrekt

Vi har full förståelse för att det kan finnas olika uppfattningar om upphandlingen. Det är viktigt med en öppen diskussion – men den behöver bygga på fakta. 

Stångåstaden har agerat i enlighet med lagen, varit transparenta med den information vi får dela och kommunicerat löpande med både hyresgäster, media och intressenter. 

Om du har frågor är du alltid välkommen att kontakta vår kundservice. Vi svarar gärna på det du undrar över. 

Länkar för mer information:
Debattartikel – olika åsikter – men fakta måste få plats i debatten
Blogginlägg från Stångåstadens VD
Informationssida om bytet av kommunikationsoperatör