Pressmeddelande

Linköping 2011-02-24 

Stabilt företag uppskattas av hyresgästerna 

2010 kan för Stångåstadens del sammanfattas med nöjda kunder, låga hyreshöjningar och ett bra ekonomiskt resultat.

Dessutom fortsätter medarbetarna att trivas och bolaget är idag det bostadsbolag som flest linköpingsbor kan rekommendera till släkt och vänner.

När Stångåstaden ser tillbaka på 2010 kan man konstatera att året har varit framgångsrikt. Den stabila ekonomin kommer hyresgästerna tillgodo genom exempelvis en av länets lägsta hyreshöjningar. Samtidigt säger hyresgästerna att man trivs hos företaget i de svar man avgett i årets nöjdkundundersökning.

Årets ekonomiska resultat efter finansiella poster, inklusive reavinst, är 184,7 miljoner kronor (98,7). Resultatet exklusive reavinst är 103,4 miljoner kronor och ligger i nivå med budget. Detta trots de extrema kostnaderna för snöröjning och uppvärmning som ett resultat av den mycket kalla och snörika inledningen och avslutningen av året.

Förutom extrema vinterkostnader har försäljningen av kvarteret Laggkärlet i Berga också påverkat årets resultat. Försäljningen gav en reavinst på 81,3 miljoner kronor. Kostnaderna för bland annat fastighetsskötsel och el ökade även under förra året. Samtidigt har arbetet med att minska de administrativa kostnaderna fortsatt på ett framgångsrikt sätt. Detta sammantaget skapar dock goda förutsättningar för bolaget att fortsätta den stabila utvecklingen av företaget.

Stångåstaden var en av få aktörer på marknaden som under de senaste årens lågkonjunktur fortsatte sin produktion av fastigheter. Färdigställandet av radhus i Ekängen med så kallat Hyrköp pågår, projekt Daggkåpan på Ådalagatan fortgår enligt plan med inflyttning i april 2011. Intresset var enormt stort för de 32 lägenheterna med över 800 intresserade. Därutöver har under 2011 ett första spadtag för det nya 55+boendet i Kvarteret Tinnerbäcken tagits på det som tidigare var grusparkeringen vid Tinnerbäcksbadet. Och fler projekt planeras för 2011 och kommande år. Tinnerbäcken södra, Majelden, Valla, Linghem, Agraffen och Övre Vasastaden är några av dessa.

Parallellt med den höga nivån av nyproduktionsprojekt ökade bolaget sin satsning på underhåll av fastigheterna även 2010 upp till 250 miljoner kronor.

Med ett serviceindex på hela 82,2 % fick Stångåstaden mottaga diplom för bästa serviceindex bland de så kallade giganterna (företag med fler än 9 000 bostäder) vid AktivBos event i början av februari. Serviceindex fångar in vad kunderna upplever i mötet med företagets medarbetare, tjänster och produkter. Med ett så högt index visar Stångåstadens hyresgäster att man är nöjda vad gäller den service som företaget erbjuder.

Även linköpingsbon generellt uppskattar Stångåstaden och vad företaget har att erbjuda. Enligt en undersökning, som genomfördes av Centrum för Marknadsanalys på uppdrag av Stångåstaden under hösten 2010, kan 57 % av Linköpings befolkning rekommendera Stångåstaden till vänner och bekanta. Även i år den högsta siffran för något bostadsbolag i Linköping.

Medarbetarna trivs också bra på Stångåstaden. Årets medarbetarundersökning visar på en fortsatt ökning av index från 4,05 till 4,14 på en femgradig skala.

-  Vi kan summera ett år som varit framgångsrikt för oss, säger Hans Lander, vd för Stångåstaden. Även om väderförhållandena har varit allt annat än stabila så har försäljningen och en effektiv kostnadsjakt gjort att vi fått en stabil utveckling även under 2010.

-  Förutom satsningar på nyproduktion och omfattande underhållsinsatser så får våra hyresgäster direkt nytta av vårt stabila ekonomiska läge genom att vi för 2011 har tecknat avtal om en av regionens lägsta hyreshöjningar, fortsätter Lander. Det är dock viktigt att vi aldrig slår oss till ro. Nya tider skapar nya möjligheter och med vår engagerade personal ska vi ta oss an dessa uppgifter med entusiasm.

Investeringarna under året uppgick till 257 miljoner kronor.

Stångåstadens omsättning 2010 uppgick till 1 203 miljoner kronor (1 163).

Genom en extern värdering har marknadsvärdet på Stångåstadens fastigheter beräknats till  11 542 miljoner kronor (10 748). Motsvarande bokfört värde uppgick till 4 700 miljoner kronor (4 617).

För ytterligare information kontakta gärna:

Hans Lander, vd, telefon 013-20 85 40 alternativt 0703-85 83 81.

 
Logga in på min sida